Trening obwodowy na rzeźbę

Trening obwodowy jest stosowany już w szkole podstawowej jako forma zabawy. Dziś z powodzeniem możesz wykorzystywać trening obwodowy na rzeźbę jako rodzaj treningu, który pozwoli szybko i skutecznie palić kalorie, oszczędzając Twój czas.

Jak wygląda trening obwodowy na rzeźbę?

Trening obwodowy na rzeźbę , podobnie jak trening FBW, wykorzystuje całe ciało podczas jednej sesji treningowej. Dzięki temu aktywujemy wszystkie obszary i nie musimy rozwodzić się nad rozpisywaniem treningów na poszczególne dni, z uwzględnieniem zmęczenia mięśni spowodowanym wczorajszą aktywnością. Jak sama nazwa wskazuje, trening obwodowy polega na stworzenie pewnego obwodu ćwiczeń, który powtórzymy około 3 razy – podobnie jak serie danych ćwiczeń w innych metodach treningowych. Skomponowane ćwiczenia (np. 10 – 12 zróżnicowanych ruchów) będziemy wykonywać jedno po drugim, minimalizując przerwy pomiędzy nimi. Ilość powtórzeń każdego ćwiczenia powinna wynosić około 10 – 12. Idealnie byłoby, by odpoczywać jedynie po zakończonym obwodzie, a pomiędzy ćwiczeniami robić przerwę jedynie na przejście do kolejnego bloku ćwiczeniowego.
W treningu obwodowym na rzeźbę wykorzystujemy głównie ciężar własnego ciała oraz wolne ciężary w postaci hantli i sztangi. Dobrze byłoby użyć jak największej ilości ćwiczeń dynamicznych, angażujących wiele partii, poprawiających koordynację i równowagę.

W treningu obwodowym możemy z powodzeniem wykorzystywać element rywalizacji ze swoim kompanem na treningu, a także elementy zabawowe, jak czołganie.

Zalety treningu obwodowego w okresie redukcyjnym

Przyglądając się wielu planom treningowym jakie możesz znaleźć na wielu stronach w internecie z pewnością będziesz nieco sceptyczny co do rzeczywistej skuteczności tego rodzaju ćwiczeń w budowaniu ładnej rzeźby ciała. Takie poczucie bierze się przede wszystkim z tego, że trening obwodowy kojarzony jest przede wszystkim z zestawami ćwiczeń przeznaczony dla osób początkujących. Tacy ćwiczący w pierwszej kolejności muszą zająć się budowaniem odpowiedniej masy ciała i większej wydolności organizmu, rzeźbą zajmując się dopiero po osiągnięciu pierwszych kroków na drodze do zmiany swojego wyglądu.
Takie rozumienie roli jaką spełnia trening obwodowy jest oczywiście prawdziwy, jednak nawet osoby mające na celu rzeźbienie swojego ciała mogą skorzystać z możliwości oferowanych przez ten konkretny model uprawiania ćwiczeń siłowych. Warunkiem koniecznym do odniesienia sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i duże zaangażowanie przez cały czas trwania treningów w zaplanowanym cyklu.

Dla kogo trening obwodowy na rzeźbę?

Trening obwodowy na rzeźbę jest chętnie wybierany przez osoby, które nie mają zbyt dużo wolnego czasu. Jego przeprowadzenie zazwyczaj zamyka się w 45 minutach sesji, co w zupełności wystarczy na rozgrzewkę i przeprowadzenie poszczególnych ćwiczeń. Ogromną zaletą treningu obwodowego jest fakt, że stale utrzymuje on dynamikę na wysokim poziomie, a co za tym idzie spala duże ilości kalorii

w krótkim czasie. W większości przypadków, jego wykonywanie, sprawia że nie musimy odbywać dodatkowych i długotrwałych sesji cardio, bowiem już na treningu trochę pobiegaliśmy, poskakaliśmy i wykonaliśmy szereg złożonych ruchów, które podkręciły metabolizm. Kolejnym plusem tejże metody jest fakt, że skierowana jest zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych, a jej przeprowadzenie jest możliwe w każdych warunkach. Możemy ćwiczyć na siłowni, gdzie znajdziemy profesjonalny sprzęt, ale także w domu i na podwórku, korzystając ze schodów, ławeczek, skakanki i innych szeroko dostępnych sprzętów.

Przykładowy trening obwodowy na rzeźbę

 • Przysiady ze sztangą na karku
 • Martwy ciąg
 • Wyciskanie sztangi na ławce dodatniej
 • Unoszenie sztangielek bokiem
 • Wskakiwanie na skrzynię
 • Podciąganie na drążku
 • Burprees
 • Wyciskanie żołnierskie
 • Przyciąganie kolan do brody w zwisie na drążku
 • Prostowanie ramion z linką wyciągu górnego
 • Uginanie ramion ze sztangą stojąc

Trenując 3 razy w tygodniu, warto ułożyć sobie trzy różne obwody. Ma to na celu utrzymanie intensywności bodźców. W przeciwnym razie (zwłaszcza, gdy będziesz długo korzystał z treningu obwodowego) ciało może przyzwyczaić się do wysiłku i przestać reagować. Pamiętaj, by pomiędzy poszczególnymi dniami treningowymi zostawić choć 24 godziny na regenerację organizmu. Jeśli poczujesz, że pomimo dnia odpoczynku nie jesteś w pełni sił, nie wykonuj treningu za wszelką cenę, bowiem może to doprowadzić do kontuzji.